W obecnych czasach jednym z większych problemów, z którym borykają się firmy jest koszt utrzymania fizycznej infrastruktury. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na poprawę tej sytuacji jest wirtualizacja środowiska. Należy pamiętać, iż wirtualizacja optymalizuje wykorzystanie serwerów poprzez konsolidację szeregu usług na pojedynczej maszynie fizycznej. Oferowane przez nas serwery fizyczne pełniące rolę wirtualizatorów, wyposażone są w wielordzeniowe procesory oraz duże ilości pamięci operacyjnej umożliwiające optymalne działanie dużej farmy serwerów logicznych.

Przedstawiając zalety wirtualizacji należy pamiętać o tematyce bezpieczeństwa i ewentualnej podatności na awarie środowiska. Rozwiązania firm VMware oraz Microsoft pozwalają administratorom na zmianę lokacji danego serwera w ramach zaimplementowanych wirtualizatorów fizycznych w trakcie jego pracy, w sytuacji gdy w środowisku miała miejsce awaria lub wymaga tego okno maintenance’owe. Opisywana płynność działań na logicznych systemach, odbywająca się w tle, idealnie sprawdza się też podczas budowania ośrodków zapasowych. Dzięki wykorzystaniu odpowiednio skonfigurowanych polityk istnieje możliwość, aby w przypadku poważniejszej awarii core’owy system/aplikacja została automatycznie uruchomiona w zupełnie innej serwerowni, a sam proces nie był wyjątkowo odczuwalny dla użytkownika końcowego.

Wyżej opisany wachlarz kluczowych funkcjonalności, może zostać poszerzony przez implementację kompleksowego pakietu VMware vCloud Suite. Jest to zintegrowany produkt ułatwiający pracę i funkcjonowanie działów IT poprzez, między innymi, możliwość zapewnienia wysokich standardów SLA dla wewnętrznych aplikacji biznesowych. vCloud Suite składa się z komponentów dzięki którym możliwe jest przeistoczenie środowiska w model IaaS i świadczenie usług uruchamiania elementów środowiska produkcyjnego wewnątrz firmy.

Proces wirtualizacji dosięgnął także maszyny użytkowników oraz aplikacje. Tego typu mechanizmy są w stanie w znaczący sposób ułatwić kontrolę nad procesem tworzenia nowych maszyn oraz ich późniejsze zarządzanie. Pozwalają one również na zabezpieczenie środowisk produkcyjnych przed ewentualnymi zmianami wynikającymi z błędów ludzkich.

Warto przeczytać